Utedag

Utedag för de yngre på skärgårdskolan.

I torsdags var det utedag för alla skolbarn samt de äldsta barnen på förskolan.
Förskolans äldsta barn, förskoleklass och klass 1 och 2 var i skogen tillsammans. Vi lärde oss om rådjuret och det var gott med varm saft och smörgås i skogen. Vi hann leka flera lekar tillsammans och tid fanns för egen lek.

Klass 3-4-5-6 var på norra Torsö för att prata om bergarter, rådjur och naturen längs vår promenad. Vi åt vår matsäck i skogen för att sedan vandra vidare ut på en udde där vi grillade korv till lunch. Tid för lek fanns också med innan vi vandrade tillbaka.

 

Fikastopp i skogen för 3-4-5-6. Under tiden tittar vi på olika bergarter.
Fikastopp i skogen. Under tiden tittar vi på olika bergarter.
Framme! Lite lek och utforskning i väntan på den grillade korven.
Framme! Lite lek och utforskning i väntan på den grillade korven.