Lööf foundation

I tisdags var Sophie Lööf och Johan Magnusson här och berättade om deras arbete för att bygga upp ett barnhem i byn Ratankot i Nepal. Eleverna har valt att skänka pengarna de tjänade under familjekvällen till detta arbetet och det var nu mycket spännande att höra om Johans senaste resa i Nepal. Vi fick se och höra hur jordbävningarna drabbat Nepal och hur Lööf foundation gör det möjligt att hjälpa familjer i byn Ratankot med nödvändigheter efter jordbävningarna.
Alla elever hade innan besöket hört Johans resedagbok och att nu få se bilder och höra Johans egna ord var väldigt spännande, intressant och berörande.
Alla elever är fast beslutna om att de vill fortsätta hjälpa till i Nepal och att fortsätta följa arbetet som Lööf foundation utför på plats.
Vill ni läsa mer om deras arbete läs här: http://looffoundation.org/home-of-hope/

Tusen tack Johan och Sophie för ert besök!
Barnhemmet på väg att byggas. Ratankot