Segling är kul!

Igår, onsdag provade klass 4-5-6 på att segla. Tillsammans med Magnus Patriksson från Mariestads segelklubb fick alla prova på att segla under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på fina vindar som gjorde att alla kunde känna vindens krafter.
Hos oss på Torsö Skärgårdsskola arbetar vi ämnesövergripande med ämnet skärgårdsskunskap där vi tillvaratar vår Skärgårdsmiljö för att nå olika kunskapskrav i läroplanen. I vår plan för skärgårdskunskap finns det med att alla under sin tid hos oss ska ha provat på segling.
Gårdagens seglare var mer än nöjda och tyckte segling var jättekul!

Förberedelser vid bryggan
Förberedelser vid bryggan
Nu är vi på väg!
Nu är vi på väg!
Till sjöss
Till sjöss
Alla kunde inte segla samtidigt, då passade vi på att spela multiplikationsspel på bryggan.
Alla kunde inte segla samtidigt, då passade vi på att spela multiplikationsspel på bryggan.