Årets lingonutflykt

Denna veckan var det dags för årets lingonutflykt. Vi gick till Sandbäcken för att se om vi kunde hitta några bär. Lingonutflykten är också startskottet för Skärgårdsskolans trygghetsgrupper. De grupper som gick tillsammans kommer sedan hålla ihop under de aktiviteter vi genomför hela Skärgårdsskolan tillsammans. Samma små och stora kompisar hela året.

Bärskörden var inte så stor detta året men vädret var fint, fikat smakade gott och alla hade en mysig förmiddag tillsammans. När vi kom tillbaka till skolan åt alla utom de allra minsta tillsammans i matsalen för att därefter ha en stunds utelek ihop.

På väg till lingonskogen.
På väg till lingonskogen.
En del bär hamnade i bärhinken och andra inte.
En del bär hamnade i bärhinken och andra inte.

 

 

 

Skönt med sällskap i skogen.
Skönt med sällskap i skogen.

 

 

Gott med fika!
Gott med fika!